National Geographic Eesti, 5/2021
National Geographic Eesti 2021. aasta maikuu numbri kokkuvõte
TOIMETAJA VEERG: Meie meredel on lootust.
AVASTA: Looduskaitse populaarsusvõistlus – Looduskaitses läheb enamik raha ja tähelepanu karismaatiliste liikide kaitsmisele. Kas on aeg seda lähenemisviisi muuta?
AVASTA: Kõnelevad kivirändurid; Kunst puhastab õhku; Rohelised tornmajad; Reostus, mis näeb paberil kena välja; Planeedi heaks; Mikroplasti toksiinid ohustavad mereloomi.
VAALAD ON MEIE MOODI: Selgub, et mõnedel vaalade ja delfiinide rühmadel on oma dialekt, oma toidusedel ja omad kombed – kultuurilised erinevused, mida kunagi peeti ainuomaseks inimesele.
PLANEET OOKEAN: Ookeanid moodustavad üle 70% Maa pinnast. Neis on palju ülivõrdelist: seal asub maailma kõrgeim mägi Mauna Kea, millest enamik on veel all, ja suurim sügavik – Mariaani süvik. Valdav osa ookeanide põhjast on läbi uurimata: üle 80 protsendi alles ootab täielikku kaardistamist.
PÄÄSTAME RAHUD: Kuna kliimamuutus soojendab ookeane ja tapab kõikjal maailmas koralle, üritavad teadlased kõigest väest tundlikke rahusid kaitsta ning aretada vastupidavamaid koralle.
28 PÄEVA MEREPÕHJAS: Laurent Ballesta ja veel kolm uurijat veetsid kuu aega tillukeses kapslis elades ja Vahemere põhjas sukeldudes. Nad leidsid hämmastavaid mereloomi – ja märke meie mõjust ühele müstilisele maastikule.
SÜGAVIKE AARDEKÜTT: Robert Ballardit võidakse küll kõige rohkem tunda Titanicu leidjana, aga teadus- ja kultuuriaarete jahtimine on talle eluaegne ekspeditsioon.
TOIMETAJA VEERG: Päästetud toit.